5 вересня 2023

З 18 по 27 серпня команда креаторів та дизайн-ентузіастів провела унікальну для України подію — ДВРЗ Design Days, що відбулася в промисловому районі Києва, на території виробничої майстерні Кассоне та галереї Panoptikum Collections. За 10 днів роботи локацію відвідало майже 1 500 гостей, а в соціальних мережах новину про подію побачило понад 100 тис. користувачів. ДВРЗ Design Days відкрили перед професійною спільнотою двері у світ сучасного українського промислового дизайну, а для тих українців, хто цікавиться творчими дисциплінами, ця подія стала експериментальним та освітнім майданчиком.

Юрій Зіменко та Лариса Цибіна

Серед учасників головної експозиції були представлені молоді та творчі українські бренди, кожен з яких має свій виразний стиль та власний почерк: NOOM, Kint Bureau, Joyf, SVITANOK, Litvinenko Design, DONNA, AMAZE vase, buro150, Varenycia Design, FURN OBJECT, Yalanzhi Objects, llab.design, LOFU, oitoproducts, PANOPTIKUM COLLECTIONS, ReStyle, EasyStory, Gardi.
Сценографія експозиції була розроблена талановитим дизайнером та декоратором Юрієм Зіменком, який створив особливу атмосферу, де гармонійно об’єдналися естетика та функціональність. При відборі учасників організатори зробили акцент на креативність, якість, спроможності до масштабування та раціональне використання локальних матеріалів.

 

 

«ДВРЗ Design Days спочатку були задумані як маленька експозиція українського промислового дизайну, спроможного до масштабування, але, впродовж організації події, вона виросла до чотирьох тематично розділених виставок, потужного лекторію та майстер-класів з апсайклінгу. Протягом війни в українців змінилося сприйняття часу та своїх можливостей, і тепер ми вміємо робити неможливе за дуже короткий час», — коментує кураторка ДВРЗ Design Days, історикиня та дослідниця дизайну Лариса Цибіна.

 

Одночасно з виставкою на головному майданчику в рамках ДВРЗ Design Days відбувались кілька знакових подій. 

Експозиція першого Українського Павільйону з London Design Biennale 2023

До 2022 року український дизайн розвивався нарівні зі світовими тенденціями, гармонійно вписуючи локальні особливості у глобальні дискусії. Проте з початком повномасштабної війни росії проти України українські дизайнери ставлять перед собою два завдання. По-перше, вони створюють нові функціональні об’єкти там, де вони є необхідними, наприклад, в притулках, лікарнях, зруйнованих будівлях або для потреб фронту. По-друге, вони будують нові комунікації зі світом.

Зіткнувшись з дефіцитом базових ресурсів через війну, дизайнери з України хочуть продемонструвати, як змінюються принципи дизайну в кризові часи, як функціональність та раціональне використання матеріалу знову виходить на перший план. Та навіть крізь заклеєні вікна своїх домівок під час відключення електроенергії дизайнери чітко бачать можливості для співпраці з демократичним вільним світом і можуть реалізовувати сміливі дизайнерські ідеї.

«Нашою метою було показати, що дизайн є важливою частиною культури, яка впливає на розвиток суспільства, розв’язує соціальні проблеми та формує світосприйняття людини», — пояснює Анаїт Данієлян, архітекторка проєкту, яка приділила багато уваги інклюзивності та універсальному дизайну на майданчику події у промисловій зоні.

Анаїт Даніелян

«Нашою метою було показати, що дизайн є важливою частиною культури, яка впливає на розвиток суспільства, розв’язує соціальні проблеми та формує світосприйняття людини», — пояснює Анаїт Данієлян, архітекторка проєкту, яка приділила багато уваги інклюзивності та універсальному дизайну на майданчику події у промисловій зоні.

Майстерня з апсайклінгу “Ремонтуй майбутнє”

В рамках трьох майстер-класів шляхом перероблювання старих речей та з використанням вторинного матеріалу було створено артоб’єкти та побутові предмети дизайну, які набули нового естетичного значення та сенсової цінності. Кураторами майстерні виступили: дизайнерка Христина Бадзян та дизайн-студія Re+Stare (Львів), артгрупа Lisova 3 art group, архітекторка Ліна Федоренко. Поєднавши креативний підхід компанії АГРОМАТ та художнє мислення Lisova 3, було створено унікальне панно з битої плитки. Панно присвячено 30-річчю компанії та буде розташовано в музеї АГРОМАТ.

Під кураторством Ліни Федоренко групою відвідувачів було створено п’ять артоб’єктів з битої плитки від АГРОМАТ, скла від Tiger, вторинного матеріалу від компаній Humana, AGT та “Модна штора”. Ми плануємо передати їх у відбудовані соціальні простори в деокупованих містах.

 

Під кураторством Христини Бадзян відвідувачки виставки відновили старі меблі та дали нове життя двом тумбочкам та кріселку. Організатори планують ініціювати благодійний аукціон цих об’єктів на сторінці ДВРЗ Design Days в Інстаграм.

Роман Михайлов, Лариса Цибіна, Христана Бадзян  

Експозиція проєктів фіналістів архітектурного конкурсу Rebuild Ukraine по відбудові Північної Салтівки (Харків)

Конкурс Rebuild Ukraine, організований канадським бюро WZMH Architects, спрямований на підтримку українських студентів та архітекторів та їх залучення до відновлення України. Rebuild Ukraine Architecture Competition зосереджувався на пошуку шляхів швидкого відновлення Північної Салтівки, одного з найгустонаселеніших районів Харкова, що найбільше постраждав від російських бомбардувань. Кураторами конкурсу і партнерами ДВРЗ Design Days виступили Rebuild UA Hackathon та Анастасія Бєлогривцева.

Виставка “Україна. Дизайн для реального часу”

Експозиція представила шість проєктів українських провідних дизайнерських студій, які продовжують працювати попри кризові часи. Найголовнішою метою такої праці є допомога українським воїнам в боротьбі проти російської навали, тому, після експозиції, представлені об’єкти будуть продаватися на благодійних аукціонах, а отримані кошти підуть на потреби армії. Учасники експозиції: YOD Group, POTOTSKIY AUDIO®, Семен Бродзінський ProDesign Studio, Євген Пукліч Container design studio, Денис Соколов та SVOYA studio.

Лекторій ДВРЗ Design Days

Під час події був створений насичений лекторій на якому провідні спікери з індустрії дизайну ділились своїм досвідом та розкривали таємниці професії як для колег так і для широкої публіки. Серед них:

  • Архітекторка Ольга Клейтман та співвласниця компанії MANEZH Марина Дяченко розповіли нам історію створення нового креативного простору Morris Space у Черкасах.
  • Вікторія Якуша поділилась досвідом просування українського дизайну на світовому ринку, та розповіла про те, як сприймають нашу творчість за кордоном.
  • Катерина Соколова, Євген Литвиненко, Влад Толочко та Макс Войтенко разом з публікою жваво обговорювали тему “що таке дизайн та чому креативній компанії потрібен art-direction”.
  • Завдяки компанії АГРОМАТ ми мали змогу поговорити про значення української глини як художнього та промислового матеріалу. В цьому обговоренні експертами виступили Олександр Богославський, генеральний директор ZEUS Ceramica та Ярослав Чабанюк, гончар творчої майстерні Яр.
  • Про дизайн для реального часу розповідали Дмитро Бонеско, Євген Пукліч та Андрій Кравчук.
  • Про креативний простір Panoptikum Collections, а також можливості майстерні KASSONE розповідали Андрій Руденко, Борис Пилипенко та Роман Михайлов.

Роман Михайлов, Андрій Руденко, Борис Пилипенко

Під час ДВРЗ Design Days спільно з ГО «Об’єднання відповідальних громадян» (Кривий Ріг) був ініційований збір коштів на реконструкцію будівлі для Центру Відновлення військових та цивільних, що постраждали від війни. За час події було зібрано понад 60 000 грн. 

 

За статтю та надані фотоматеріали висловлюємо подяку виданню HIS